Шукати в цьому блозі Історичний анекдот

6 клас

Тема: Господарювання і повсякденне життя в Давній Греції
Мета : познайомити учнів з побутом , традиціями давніх греків ;
                     розвивати вміння описувати пам’ятки культури та писемності ;  
                     визначати внесок грецької цивілізації у світову культуру;
                     виховувати інтерес до культурної спадщини грецького народу.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
                                                             Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
         Репродуктивна бесіда
1.     Коли Афінська держава досягла свого найвищого розквіту ?
2.     Що означає слово «демократія» ?
3.      Яким чином народ брав участь в управлінні полісом ?
4.     З якою метою Перікл збудував новий Акрополь ?
5.      Який барельєф пояснює назву міста Афіни ?
6.      Якою була причина Пелопоннеської війни ?
7.     Які наслідки мала поразка у Пелопоннеській війні для Афін ?
ІІІ.  Вивчення нового матеріалу
Робота в парах
Учні мають опрацювати текст таблиці «Повсякденне життя стародавніх греків», доповнюючи її інформацією з підручника.( Таб. №1)
Робота в групах
1-а група . Опрацювати тему « Основні риси грецької архітектури» і скласти таблицю.( Таб. №2)
2-а група . Опрацювати матеріал підручника « Основні ознаки грецької скульптури» і скласти таблицю. ( Таб. №3)
3-а група . Опрацювати матеріал підручника «Типи грецьких колон» і скласти таблицю. ( Таб. №4)
4-а група . Опрацювати матеріал теми « Драматургія Давньої Греції» і скласти таблицю. ( Таб. №5)
Повідомлення учня «Олімпійські ігри»
Повідомлення учня «Есхіл»
  Есхіла часто називають «батьком трагедії». Він жив в епоху греко – перських війн і зміцнення в Афінах демократичного ладу . Знаменитий трагік і сам брав участь у боях з персами при Марафоні , Саламіні та Платеях.
  Творчий доробок Есхіла становив понад 90 трагедій , з яких до нас надійшло лише сім .
«Коло ідей»
- Поміркуйте , які з давніх олімпійських традицій збереглися до сьогодні .

ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Репродуктивна бесіда
1.     Як відбувалися Олімпійські ігри ?
2.     Розкрийте суть понять «трагедія» , «комедія». Назвіть видатних грецьких авторів.
3.     Назвіть відомі архітектурні споруди та скульптури класичної доби у Греції.

V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника

                                                                                                                                      
Таблиця № 1
                                 Повсякденне життя стародавніх греків
       Житло
Меблі
Посуд
           Їжа
Одяг
Одно - чи двоповерхові будинки з каменю або сирцевої цегли
Меблі робили з дерева. Вони були невисокі. Обідали за невеликим столиком
Черепяні каструлі , миски , блюда для риби, глечики й чаші   для пиття
Риба, овочі , м'ясо , сир , хліб , запивали все це вином , наполовину розведеним водою
З домотканих тканин – полотна чи вовна
Дах вкривали черепицею
Ремісники і селяни сиділи біля столу на табуретах
Дорогий столовий посуд покривали чорним лаком
Чоловіки і жінки носили сорочки – хітони
Усі кімнати розташовані навколо внутрішнього дворика
Знатні люди напівлежали навколо столу на ложах , спираючись на лікоть
Секрет лаку нині втрачено. На вазах малювали сцени з життя богів та героїв
Поверх хітону одягали довгий та широкий плащ – гіматій
Будинок ділився на чоловічу і жіночу половини. Діти жили разом з жінками
Хатні речі та одяг зберігали в скринях
Чорно – та червоно фігурні вази. Грецький розписний посуд славився в усьому світі
Жінки часом накидали край гіматій  на голову  , як покривало
Стіни кімнат білили або розписували кольоровими фарбами
Кімнати освітлювались світильниками, зробленими з глини або бронзи
Вино , зерно греки перевозили й зберігали в амфорах – високих глечиках
Ремісники , селяни , моряки , воїни носили короткі хітони та плащі
У багатих будинках підлогу покривали мозаїкою з кольорових камінців
Світильники робили у вигляді невеликої мисочки з носиком , куди наливали олію
Горлечко амфори закорковували і добре просмолювали
Найбільшими з усіх посудин були піфоси – великі , в людський зріст , черепяні діжки
Збираючись у дорогу , голову покривали шапкою або крислатим капелюхом , взувались у шкіряні сандалії

Таблиця № 2
                           Основні ознаки грецької архітектури
Архітектура , скульптура , мистецтво художнього слова Давньої Греції справили величезний вплив на розвиток європейської культури . Давньогрецьке мистецтво прийнято називати класичним , тобто досконалим , зразковим
Житлові будинки греків були скромні . Зате вони дбали про красу храмів , стадіонів , інших громадських місць , де вільний грек проводив більшу частину свого часу
Греки були добрими математиками . Будуючи храми , вони додержувалися правила «нічного надміру» , або правила «золотої середини»
Храми будували завжди на якомусь підвищенні , на горі або на штучній платформі
Прямокутну будівлю з усіх боків оточували мармуровими колонами – портиком. Портик робив храм прозорим і легким на вигляд і , крім того , захищав людей від сонця


Таблиця № 3
                          Основні ознаки грецької скульптури
Скульптори оспівували красу людського тіла . Богів і людей зображували однаково – молодими , сильними , прекрасними . Греки вважали , що людина подібна до богів
Статуї виливали з бронзи або висікали з білого мармуру . Мармурові статуї нерідко розфарбовували
Скульптор Поліклет запровадив спеціальні правила , за якими треба робити статуї
Пропорції тіла мають бути такими : голова чоловіка повинна сім разів укладатись у висоту фігури , профіль голови – наближатися до квадрата , а лінії лоба і носа мають становити одну лінію

Таблиця № 4
                               Типи грецьких колон ( зразки у підручнику )
Спочатку виникли дорійські колони . Вони прості й суворі на вигляд , зверху донизу покриті жолобками . Верхня частина колони називається капітель
Іонійські колони виникли пізніше . Вони стрункіші й тонші за дорійські . Капітель іонійської колони зроблена у вигляді двох завитків
Пізніше за всіх виникли коринфські колони , їх капітелі робили у вигляді кошика з квітами
Нерідко греки замість колон використовували кам’яні статуї , які своїми головами або руками підтримували дах чи карниз . Такі статуї – колони у вигляді чоловіків називалися атлантами , у вигляді жінок - каріатидами

Таблиця № 5
                              Драматургія Давньої Греції
   Автор
Твір
                                        Зміст твору
Есхіл
Трагедія «Перси»
Уславлено блискучу перемогу греків над персами на острові Саламін . Він зобразив цю війну як боротьбу волелюбного грецького народу проти перських загарбників
Трагедія «Прикутий Прометей»
Розповідається про титана Прометея – борця за щастя людства
Софокл
Трагедія «Антігона»
Цар заборонив ховати вождя , який загинув у бою, і наказав залишити його на поживу хижим птахам. За грецькими уявленнями , це було дуже погано , бо душа померлого не знаходить собі спокою без поховання . Сестра вбитого, Антігона, порушила заборону і поховала брата . За це цар наказав живцем замурувати Антігону в печері . син царя , який кохав її , з горя заколовся мечем . Мати юнака не пережила цього.  Жорстокий цар залишився самотнім .
Арістофан
Комедія «Птахи»
Змальоване казкове пташине царство зі справедливими законами . Це царство розташоване між небом і землею . там щасливо живуть птахи . вони перехоплюють дим , що піднімається із землі від вогнищ , на яких люди спалюють жертви богам . боги , позбавлені їжі , злякалися , що помруть з голоду . у своїй п’єсі Арістофан відобразив мрію простих людей про справедливе життя




Немає коментарів:

Дописати коментар

Google Карта

https://goo.gl/maps/VgSUh1k7iW9ManNb7